Fundacja im. Wulfa Schumachera

MALI PRZYJACIELE

Bioróżnorodność tworzą miliardy zróżnicowanych organizmów zamieszkających Ziemię. Pomiędzy tymi organizmami zachodzą interakcje i zależności, co pozwala w prawidłowy sposób funkcjonować wszystkim mieszkańcom planety. Każdy, nawet najmniejszy organizm ma do spełnienia ważną rolę w całym procesie…  

Kluczową rolę w ekosystemie odgrywają także owady, np. tylko pszczoły odpowiadają za zapylenie niemal 80% roślin stanowiących pożywienie dla ludzi i zwierząt.

Czy wiesz, że…  Owady nie piją wody bezpośrednio ze zbiornika lub tafli. Pobierają one wodę z wilgotnych lub nasiąkniętych wodą naturalnych elementów, takich jak kora, czy mech. Niestety, w czasie suszy owadom ciężko jest znaleźć źródło wody, bez którego nie przetrwają.

Małe pracowite owady potrzebują wody nie tylko dla siebie do picia. Na przykład pszczoły poją też swoje potomstwo. Latem wykorzystują część pozyskanej wody do budowy ula i do jego schładzania. Aby obniżyć temperaturę w ulu pszczoły rozprowadzają wodę na plastrach. Woda parując schładza ul. W parowaniu pomagają też same pszczoły wentylując ul własnymi skrzydłami.

Warto im pomagać tworząc specjalne poidełka dla owadów. Budowa poidełka jest łatwa i przyjemna, a korzyści dla owadów i całego ekosystemu są ogromne, dlatego zachęcamy do samodzielnego wykonania podobnych zestawów oraz umieszczenia ich w otoczeniu owadów.

Zobacz, jak przygotowaliśmy poidełka dla owadów z wolontariuszami. Od kilku miesięcy korzystają z nich zadowoleni mieszkańcy kwietnych łąk.

W naszym ekosystemie również jeże odgrywają kluczową rolę. To jedne z najstarszych ssaków na ziemi, a ich nawyki żywieniowe oraz zachowania przyczyniają się do zachowania równowagi w przyrodzie. Jeże zjadają większość szkodników napotkanych w naszych ogrodach, a także nieświadomie rozsiewają nasiona, które przenoszą na kolcach – w ten sposób przyczyniają się do rozwoju roślinności.

Czy wiesz, że… jeże zapadają w około pięciomiesięczny sen kiedy temperatura powietrza spada poniżej 15 stopni Celsjusza ? Hibernacja, czyli tzw. sen zimowy przypada zazwyczaj na okres od listopada do marca. W tym czasie temperatura ciała tych małych zwierzątek wynosi 5 – 6 stopni Celsjusza, a liczba uderzeń serca spada z 200/minutę do 2-12/minutę, liczba oddechów z maleje z 50/minutę do 10-13/minutę.

Aby pomóc jeżom przetrwać spokojnie i bezpiecznie ten czas wspólnie z wolontariuszami wykonaliśmy dla nich domki. Domki zbudowaliśmy z surowych desek, niepokrytych impregnatem czy lakierem. W każdym z nich stworzyliśmy przedsionki, co będzie stanowiło dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem oraz drapieżnikami

Scroll to Top